Sizlere bu yazımızda Aksaray marka tescil hakkında gereken bilgilendirmeler yapılacaktır. Özellikle Aksaray marka tescil konusunda uzman ekibimiz sizlerin tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere gereken tüm bilgiye hakimdir. Bu nedende biz sizlerin marka üzerindeki haklarınızın korunmasını sağlarken, sizler değerli vakitlerinizi evrak işleri ile harcamamış olursunuz.

Nedir?

Marka tescil sizleri temsil eden en önemli unsurdur. Sembol, simge ya da özel isim olabilir. Ancak belli sınırlamalar vardır. Bu sınırlamaların kaynağı Paris Sözleşmesi’dir. Paris Sözleşmesi’nde yer alan isimlerden herhangi biri markanızda yer alamaz. Aynı zamanda Türk Patent Kurumu tarafından yapılan incelemeler doğrultusunda kamu düzenine aykırı bir marka tercih ettiğiniz düşünülürse markanız onaylanmayacaktır. Dini sembol ve simgelere de markanızda yer vermemeniz gerekir. Bu aşamalar geçildikten sonra yarattığınız kopya olmayan markanız Türk Patent Kurumu’nun onayına sunulur. Özgünlük araştırması bu kısımda yapılmaktadır. Sizlerin markası diğer şahısların markalarından ayırt edici özellikler ile ayrılmalıdır. Bunun tespiti uzun sürdüğü için marka tescil denilen olan yaklaşık 8 ile 12 ay arasında tamamlanmaktadır.

Nasıl Yapılır?

Türk Patent Kurumu’na hem gerçek hem tüzel kişiler başvuru yapabilir. Her ikisinin de marka logosunun fotokopisini temin etmeleri gereklidir. Hem online hem de fiziki başvuru imkanı sizlere tanınmıştır. Ancak online başvuru için elektronik imza gereklidir. Gerçek kişilerin bir de nüfus cüzdanı fotokopisi olması gerekmektedir. Tüzel kişilerde ise nüfus cüzdanı fotokopisine gerek yoktur ancak şirkete ait imza sirkülerinin olması lazımdır. Bu evraklar ile başvuru tamamlanır. Bizlere vereceğiniz noter onaysız vekalet ile işlemler bizler tarafından da yürütülmekte ve takip edilebilmektedir. Gereken tüm bilgilendirmeler de bizler aracılığı ile sizlere yapılır. Gereken incelemelerden sonra herhangi bir sorun tespit edilmezse markanız sizler adına tescil edilmiş olur ve korunur.