Sizlere bu yazımızda özellikle Ardahan marka tescil konusundaki uzman ekibimizle beraber hazırladığımız aşamaları anlatacağız. Bu süreçler içerisinde bulunan tüm basamaklar da bizler tarafından takip edilerek, Ardahan marka tescil konusu hızlı ve kolay bir şekilde halledilmektedir. Tüm bu süreçte hem gerekli olan evraklar hem de aşamalar tarafımızca sağlanmaktadır. Böylece sizlere düşen tek iş özgün bir marka yaratmak ve bizlere noter onayına gerek duyulmaksızın bir vekalet vermektir. Şimdi süreçlere, neden marka tescilin gerekli olduğuna, nasıl markaların tercih edilmesi gerektiğine ve Türk Patent Kurumu tarafından işlerin nasıl yürütüldüğüne bakabiliriz.

 

Nedir?

Marka tescil denilen olay, sizlerin emeklerini korumak adına Türk Patent Kurumu tarafından yapılır. Özgün bir marka tercihi elzemdir. Özel isim, simge veya sembol olabilen markanız, diğer markalardan net ve ayırt edici şekilde ayrılması gerekir. Minimum 7 nokta da ayrım olmalıdır. Aynı zamanda Paris Sözleşmesi’nde yer alan isimlerden biri de olamaz. Dini semboller ya da kamu düzeni için tehlikeli unsurlar barındıramaz. Tüm bu aşamalar sağlandıktan sonra sizlere özgü ve kurallara uygun bir marka ile başvuru yapılabilir.

 

Nasıl yapılır?

Hem gerçek kişiler hem de tüzel kişiler başvuru yapabilmektedir. Şahıs başvurunda kimlik fotokopisi yeterli iken, tüzel kişilerin başvurusunda şirkete ait imza sirkülerinin de olması gerekir. Her ikisinde de noter onaysız vekaletname şarttır. Aynı zamanda markanıza ait bir logonun da olması gerekir. Bu evraklar toplandıktan sonra online ya da Türk Patent Kurumu üzerinden başvuru gerçekleştirilir. Süreç kimi durumlarda 8 ay kimi durumlarda ise bir yıl sürmektedir. Özellikle işletme sahibi olanlar için bu süreç oldukça zordur. Bu nedenle alanında öncü firmamız sizin adınıza bu işlemleri yürütür ve sonlandırır. Böylece sizin de işletmenize ayıracak vaktiniz kalır.