Bu yazımızda sizlere Bartın marka tescil hakkında gereken bilgilendirmeler yapılacaktır. Her kişinin aklında olan markanın tescil edilmesi gerekir. Ancak bu süreç sancılı olabildiğinden bizler izlere gereken desteği sağlamak adına hizmet vermekteyiz.

 

Nedir?

Marka tescil için işletme sahibi olmanıza gerek yoktur. Bu şimdiye kadar bilinen yanlışlardan biridir. Aklınızda size özgü herhangi bir marka varsa, geleceğe yatırım amaçlı markanızın tescilinizi şimdiden alabilirsiniz. Böylece ilerde kurmayı düşündüğünüz herhangi bir işletmenin markası çoktan size ait olmuş olur. Aynı zamanda aklınıza gelen bir fikri tescil ettirmeniz, bu fikrin sizden çalınmasına da engel olmuş olur. Markanızın size ait olması demek, herhangi bir gasp durumunda hak iddia edebilmeniz anlamına gelir. Böylece emekleriniz boşa gitmemiş olur ve rahatlıkla kendi markanızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Özellikle Bartın marka tescil konusunda öncü firmamız sayesinde sizlerin özgün bir marka bulmasına da yardımcı olunmaktadır. Bizler ile iletişime geçtiğiniz takdirde, sizlere markanızda hangi sembol ya da simgelerin bulunabileceği ya da bulunamayacağı konusunda ayrıntılı bilgilendirme yapılacaktır.

 

Nasıl Yapılır?

İlk iş olan marka seçimi tamamlandıktan sonra vektörel logosu çıkartılır. Bu logo ile beraber teslim edilmesi gereken birkaç evrak daha vardır. Hem tüzel kişiler hem de gerçek kişiler başvuru yapabilir. Gerekli meri Türk Patent Kurumu’dur. Online başvuru yolunun da açık olduğu bu kurum yoğunluk nedeniyle patent işlemlerini yaklaşık bir yılda tamamlamaktadır. Gerçek kişilerin nüfus cüzdanı fotokopiler ve bizlere vereceği vekaletname yeterli olacaktır. Tüzel kişiler ise bir şirket bünyesinde bu işlemleri gerçekleştireceğinden, şirkete ait imza sirkülerinin olması gerekir. Tüzel kişilerin de imza sirkülerinin yanında bir de vekaletnameleri gereklidir. Vekaletnamenin noter onaylı olması gerekmez. İmza sirkülerinin de fotokopisi yeterlidir ancak aslı gibidir onayı elzemdir.