Bu yazımızda sizler Batman marka tescil hakkında gereken tüm bilgiler verilecektir. Özellikle Bartın marka tescil konusunda uzman firmamız sizleri bu süreçte yalnız bırakmayacak ve tüm bilgilendirmeleri yapacaktır. Bizlere vereceğiniz vekalet ile tüm süreç bizler tarafından izlenecek ve sonlandırılacaktır.

 

Nedir?

Marka sizlerin hakkını koruyan en önemli temsilcidir. Bu sembolün sizlere ait ve özgün olması gerekir. Bu nedenle yalnızca sizi ve işletmenizi temsil eder. Marka tesciliniz yoksa gaspa karşı herhangi bir hakkınız bulunmaz. Bu nedenle Türk Patent Kurumu hem sizleri hem de diğer marka sahiplerini korumaya yönelik adımlar atmaktadır.

 

Nasıl Yapılır?

Markanız özel isim olabileceği gibi dini semboller içermeyen simgelerden de oluşabilir. Aynı zamanda sizlerin seçtiği marka kamu düzenine aykırı unsurlar barındırmamalıdır. Bazı istisnalar bulunmaktadır. Bu istisnalar da Paris Sözleşmesi’nde yer almaktadır. Daha ayrıntılı bilgilendirme firmamız tarafından sizlere irtibata geçmeniz dahilinde yapılacaktır. Son olarak markanızda yaptığınız işe dair coğrafi özelliklerin de barınmaması gerektiğini belirtelim. Ürünün kalitesinden de markanızda bahsetmemeniz gerekmektedir. Diğer markalardan ayırt edici şekilde ayrılan ve size özgün olan markanız, gereken incelemeler sonrasında özgün olduğu Türk Patent Kurumu tarafından da onaylanırsa markanız tescili sizlerin adına yapılmaktadır.

İlk iş olan marka seçimi sonlandıktan sonra marka logonuzun bir fotokopisi evrak dosyanıza konulur. Ardından şahıslar bir kimlik fotokopisini ve noter onaysız vekaletnamesini bizlere verir. Bu aşamalardan sonra online olarak da başvuru yapılabilir. Tüzel kişiler ise tüm bu evrakların yanına, şirket adına karar alındığı için imza sirküleri de vermelidirler. İmza sirküleri fotokopi olabilir. Ancak aslı gibidir onayı gereklidir. İşlemler belli durumlarda uzamaktadır. Türk Patent Kurumu oldukça yoğundur. Online başvuru seçeneğinin son yıllarda doğmasının nedeni de bu yoğunluktur. İşlemler normal şartlarda 8 ile 12 ay arasında sürer.