Bu yazımızda sizlere Iğdır marka tescil hakkında bilgi verilecek ve marka tescil konusunun gerekliliklerinden ve öneminden bahsedilecektir. Alanında uzman ekibimiz özellikle Iğdır marka tescil konusunda oldukça bilgilidir ve tüm süreçler bizler tarafından itina ile takip edilir.

 

Nedir?

Marka tescil konusu sizlerin hakkını korumak adına ortaya çıkarılmış bir kavramdır. Sizlere ait ve tamamen özgün olan markanız, Türk Patent Kurumu tarafından tescillenir. Bunun sebebi emek hırsızlığını ortadan kaldırmaktır. Sizlere ait olduğuna inandığınız markanın tescili gerekli merciler tarafından onaylanmazsa, üçüncü kişiler tarafından markanız kullanıldığı takdirde herhangi bir söz hakkınız olmamaktadır. Bu nedenle bu süreçte bizler, sizlerin haklarını korumak adına gereken desteği vermekteyiz. Markanızın içerisinde kamu düzenine aykırı ve dini simgeler olmadığı sürece tescil konusunda sorun yaşamazsınız. Belirtmekte fayda olan bir diğer ve en önemli konu ise markanızın özgünlüğüdür. Sizin seçtiğiniz marka Paris Sözleşmesi’nde yer alan kriterlere uygun olduğu takdirde bile herhangi bir kişinin markasından ayırt edici özellikler ile ayrılmıyorsa Türk Patent Kurumu tarafından onaylanmayacaktır. Sizlerin tescil ettiği markaya benzer özellikte herhangi bir markanın da varlığını fark eder iseniz, o markanın kullanılmaması adına karar çıkartabilirsiniz.

 

Nasıl yapılır?

Marka tescil süreci hem yoğunluk nedeniyle hem de ince ve titiz bir çalışma gerektirdiği için oldukça uzun sürmektedir. 8 ya ile 12 ay arasında değişen bu süreçte herhangi bir evrak eksikliği süreci olduğundan çok daha karmaşık ve uzun bir hale sokabilmektedir. Bu nedenle firmamız bu sürecin tüm basamaklarını sizler için takip etmekte ve hızlandırmaktadır. Markanızın özgünlüğü bizler ile güvence altında olurken, siz vereceğiniz vekalet ile işletmeniz için gerekli olan diğer işler ile ilgilenmeye devam edebilirsiniz.