Sizlere bu yazımızda Karaman marka tescil hakkında bilgilendirme yapılacaktır. Özellikle Kırıkkale marka tescil konusunda uzman firmamız, sizlerin bu uzun sürecinde her türlü yardımı yaparak gereken desteği sağlayacaktır. Noter onaysız vereceğiniz bir vekalet ile tüm marka tescil süreçleri bizler tarafından yürütülür. Böylece de sizlerin değerli vakitleri evrak işleri dolayısı ile çalınmaz ve gereken diğer işlemler ile çok daha rahat ilgilenme fırsatı yakalarsınız.

 

Nedir?

İşletme tabelalarında bulunan markalar genellikle tescilli markalardır. Bunun sebebi çalınmasını önlemektir. Eğer bir maka ismine karar vermişseniz, sizlerin de bu markanın tescilini almanız gerekir. Bu gibi durumlarda markanız çalınmaya karşı güvende olmuş olur. Ancak tescili olmayan markalar hakkında, marka sahipleri herhangi bir hak talep edememektedir. Ülkemizde marka tescili için gerekli üst merci Türk Patent Kurumu’dur. Bu nedenle başvurular oraya yapılmaktadır. Son yıllarda bilindiği üzere marka konusunda oldukça artış vardır. Bunun sebebi işletmelerin sayısındaki artıştır. İşletme sayısını artışı haliyle arkasından marka sayısındaki artışı getirmektedir. Türk Paten Kurumu da oldukça yoğun çalışan bir kurumdur. Bu nedenle online başvuru yolu da açılmış ve işler biraz daha hızlandırılmaya çalışılmıştır. Online başvuru olsa dahi bu yalnızca başlangıçta hızlı bir giriş yapmaya yardımcı olur. Seçtiğiniz markanın diğer markalardan ayırt edici özellikler ile ayrılması elzem olduğundan inceleme aşamaları 1 yıl kadar sürmektedir.

 

Nasıl Yapılır?

Marka tescil aşamaları ilk olarak özgün bir marka bulma ile başlar. Bu markaya ait vektörel logonu fotokopisi çekilir. Gerçek kişiler nüfus cüzdan fotokopileri ve markalarına ait logo ile başvurabilirler. Tüzel kişilerde ise bir şirket temsil edilmektedir. Bu nedenle imza sirküleri de başvuru evraklarının içerisine konulur. İşlemleri sizler adına biz de yürütebilmekteyiz. Bunun için de her iki durumda vekalet gereklidir.