Sizlere bu yazımızda Kırıkkale marka tescil hakkında gereken tüm bilgiler verilecektir. Özellikle Kırıkkale marka tescil konusundaki öncü firmamız tüm bu sancılı süreçlerde yanınızda olarak gereken tüm bilgilendirmeleri sağlayacaktır. Aynı zamanda yazımızın geri kalanında marka tescilin öneminden ve gerekliliklerinden bahsedilecektir. Marka tescilin ne olduğu ve nasıl yapıldığı konusundaki tüm aşamalar anlatılacaktır.

Nedir?

Yanlış bilinenin aksine bir markaya sahip olmanız için herhangi bir işletme sahibi olmanız gerekmemektedir. Gerçek kişiler olarak da herhangi bir işletme açma fikriniz olmadan aklınıza gelen markayı kendi adınıza tescil ettirebilirsiniz. Böylece ilerisi için garanti bir yatırım yapmış olursunuz. Marka tescil denilen olan sizlerin haklarını korumaya yöneliktir. Yalnızca sizlerin değil diğer tüm işletme sahiplerinin haklarını korur. Sizlerin adına tescil edilmiş bir marka başkaları tarafından çalındığı zaman hukuki mücadele başlatabilirsiniz. Ancak markanızı gerekli üst merciler tarafından tescil ettirmezseniz, gasp gibi durumlar karşısında herhangi bir hak talep edemezsiniz. Bu nedenle marka tescil, oldukça gereklidir. Hem tüzel hem de gerçek kişiler yaptırabilir.

Nasıl Yapılır?

Marka tescil için gerekli kurum Türk Patent Kurumu’dur. Öncelikle özgün bir marka seçilmelidir. Bu markanın içeriğinde sembol, simge ya da özel isim bulunabilir. Ancak en önemli şart bilindiği üzere özgünlüktür. Bununla beraber Paris Sözleşmesi’nde markanızda yer almaması gereken unsurlar ayrıntılı bir şekilde verilmiştir. Dini simgeler de barındırmamalıdır. Seçtiğiniz marka Türk Patent Kurumu tarafından kamu düzenine aykırı bulunursa onaylanmayacaktır. Bunların dışında bizlerin de yardımı ile bulacağınız özgün marka bir sene içinde sizlerin adına tescillenir. Başvuruyu hem online hem fiziki olarak yapabilirsiniz. Birtakım belgeler ile başvuru yapılır. Tüzel ve gerçek kişilerin vermesi gereken evraklar farklıdır ve bizlerle irtibata geçtiğiniz sürece bu belgelerin toplanma aşamalarında sizlere yardımcı olmaktayız.