Bu yazımızda sizlere Samsun marka tescil hakkında gereken bilgilendirme yapılacaktır. Firmamız sizin için tüm süreçleri kendi halleder ve sizleri aşamalar hakkında bilgi sahibi yapar. Bu nedenle özellikle Samsun marka tescil konusundaki uzman ekibimizle irtibata geçerek vakit kaybetmeden markanızı güvence altın alabilirsiniz.

Nedir?

Marka bir işletmenin sahip olduğu en önemli şeydir. Sizleri ve işletmenizi temsil eder. Bu nedenle de tescil ettirmeniz elzemdir. Markanızı tescil ettirmezseniz çalınma gibi durumlarda ne yazık ki söz hakkınız olmaz. Türk Patent Kurumu’nda yapılan tescil işlemlerinin tek bir kuralı vardır. Bu kural ise ilk tescil ettiren kazanır görüşüdür. İyi niyet ilkesine aykırı olmakla birlikle sizden çıkan ancak tescil ettirilmeyen bir marka üçüncü kişiler tarafından tescil ettirilerek kullanılabilir. Bu nedenle vakit kaybetmeden emeklerinizin boşa gitmesini istemiyorsanız, markanızı tescil işlemlerini başlatmanız gerekmektedir.

Marka seçiminde en önemli konu özgünlüktür. Özel isim bulunabilir ancak Paris Sözleşmesi’nde yer alan isimlerden herhangi biri olmamalıdır. Yaptığınız iş hakkında ayırt edici bilgiler vermemelisiniz. Sembol ya da simge kullanılabilir. Dini ya da kamu düzenine aykırı unsurlar Türk Patent Kurumu’nun onayından geçmez. Bu işlemler sonrasından oluşturduğunuz markanın logosu ile başvuru yapabilirsiniz.

 

Nasıl Yapılır?

Başvuru Türk Patent Kurumu’n yapılır. Bu kurum 1995 yılından beri emek hırsızlığı için mücadele vermektedir. Son yıllardaki yoğunluk nedeniyle elektronik imzası olanlara online başvuru imkanı da tanınmıştır. Gerçek ve tüzel kişiler başvuru yapabilir. Hatta işletme sahibi olamayan insanlar da başvurabilir. Geleceğe olan yatırımınız olarak adlandırılacak bu durum ilerde sizlere çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Gereken evraklar ile başvuru bizler tarafından gerçekleştirilir. İncelemeler sonrası markanız yayınlanır. Herhangi bir işletme tarafından itiraz gelmezse markanız sizler adına tescil ettirilir.