Sizlere bu yazımızda Şanlıurfa marka tescil hakkında gereken tüm bilgiler verilecektir. Özellikle yeni işletme sahipleri marka teşciin önemi ve gereklilikleri konusunda bilgisizdir. Bu nedenle biz sizlere gereken tüm aşamaları anlatacağız. Ancak bilindiği üzere marka tescil konusu oldukça karmaşık ve uzun bir süreçtir. Daha önce marka tescili yaptırmış olsanız dahi vaktinizin büyük bir çoğunluğunu alır. Bu nedenle de özellikle Şanlıurfa marka tescil konusunda uzman firmamız sizlere tüm bu aşamalarda destek olmaktadır. Bilgilendirmeler yapılacağı gibi tüm işlemler de vereceğiniz vekalet ile bizler tarafından yürütülebilir. Şimdi ise yazımızın geri kalan kısmı olan marka tescil nedir ve nasıl yapılır balıklarına geçebiliriz.

 

Nedir?

Marka sizleri temsil eder. Bu nedenle de korunmalıdır. Markanızın üçüncü kişiler tarafından çalınmasını istemiyorsanız Türk Patent Kurumu tarafından tescil etmeniz gerekmektedir. Marka tescil konusunda esas alınan kural ilk tescil ettiren kazanır şeklindedir. Bu nedenle tasarlanan ancak tescil ettirilmeyen markalar hakkında söz hakkınız olmamaktadır. Emek hırsızlığını önlemek adına 1995 yılından beri uygulanan bu yöntem son yıllarda da artarak önem taşımaya devam etmektedir. En önemli aşama özgün bir markaya sahip olmaktır. Sizlerin seçeceği marka diğer markalardan ayırt edici özelikler ile ayrılmalıdır. Paris Sözleşmesi esas alınarak markanın nasıl olacağı sınırlandırılmıştır. Dini semboller ve kamu düzenine aykırı unsurlar içermemelidir.

 

Nasıl Yapılır?

Bir markaya sahip olmak için işletme sahibi olmanıza gerek yoktur. Hem gerçek hem de tüzel kişiler başvurabilir. Bu nedenle aklınıza gelen herhangi bir markayı işletme sahibi olmadan da tescil ettirebilirsiniz. Bu sizin geleceğe yatırımınız olmuş olur. Gerçek kişilerin nüfus cüzdan fotokopilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Tüzel kişilerin ise şirkete ait imza sirkülerinin de olması gerekir. Vekaletname ve marka logosu ile işlem tamamlanmış olur.