Sizlere bu yazımızda Şırnak marka tescil hakkında gerekli olan tüm bilgiler aktarılacaktır. Marka tescil konusu bilindiği üzere karmaşıktır. Özellikle ilk defa marka tescili alacak olanlar için evraklar ve izlenmesi gereken süreçler zor gelebilmektedir. Bu nedenle özellikle Şırnak marka tescil konusunda uzman olan firmamız sizlere her alanda ve aşamada yardımcı olarak, işlerinizi kolaylaştıracaktır. Marka tescilin önemi, ne olduğu, nasıl yapıldığı ve nelerin gerekli olduğunu aşağıda yer alan alt başlıklarımızda anlatılacaktır.

Nedir?

Marka tescil sizlerin emeğini korumaya yönelik bir konudur. Kendinize özgün bir marka bulmanız gerekmektedir. Bu marka Türk Patent Kurumu tarafından tescil edilir. Tescilin kelime anlamı size ait olduğu kanıtlanan şeydir. Bu nedenle sizin markanız üçüncü kişiler tarafından kullanıldığı anda hukuki işlem başlatabilme hakkınız doğar. Markanın fikri size ait olsa bile başka bir kişi tarafından alınan tescil sonrası, artık o marka üzerinde herhangi bir hak sahibi olmazsınız. Bu nedenle de sizlerin emekleri boşa gider ve gaspa karşı gereken hukuk mücadelesini başlatamazsınız. Bu nedenle marka tescil sanılandan çok daha önemli ve elzem bir konudur.

Markanızı içerisinde özel isim ve sembol olabilir. Latin harfleri kullanılmalıdır ancak Türkçe olacak diye bir kaide bulunmamaktadır. En önemli şart özgünlüktür. Herhangi bir işletme, tüzel kişi ya da gerçek kişi tarafından tescilli bir şekilde kullanılmaması gerekmektedir. Hali hazırda kullanılan bir marka ise ve tescili yoksa marka tescilinizde herhangi bir sorun olmamaktadır.

Nasıl Yapılır?

Gerçek kişi olarak başvuracaksanız kimlik fotokopiniz, markanıza ait logo ve vekaletname yeterlidir. Tüzel kişilerin ise bunlara ek bir de şirkete ait bir imza sirküleri vermesi gerekir. Vekaletnamenin noter onaylı olmasına gerek yoktur. Online başvuru da yapılabilmektedir. 8-12 ayın sonunda herhangi bir aksilik olmazsa markanın tescili alınır.