Bu yazımızda sizlere Tokat marka tescil hakkında tüm bilgiler aktarılacaktır. Marka tescil bilindiği üzere oldukça önemli bir konudur. Ancak bu süreç ne yazık ki uzun sürmektedir ve düzenli takibi gerektirir. Yeni işletme sahibi birçok insan da bu süreçle gerektiği kadar ilgilenememektedir. Tam da bu noktada özellikle Tokat marka tescil konusunda uzman firmamız sizlere gereken desteği sağlamak adına yanınızda olacaktır. Biz sizlerin vereceği vekalet ile işlerinizi hallederken, sizler de işletmenize vermeniz gereken önemi çok daha yoğun bir şekilde verebilirsiniz. Yazımızın geri kalan kısmında ise marka tescilin ne olduğu, nasıl markaların tercih edilmesi gerektiği ve nasıl marka tescil yapıldığı anlatılacaktır. Marka tescil hakkında tüm sorularınızın yanıt bulmasını isterseniz, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

 

Nedir?

Marka sizleri temsil eder. Bu nedenle de tektir ve sizlere aittir. Tahmin edilebileceği üzere sayısız marka bulunmaktadır. Tüm bu markalar birbirlerinden ayırt edici özellikler ile ayrılmıştır ve birbirlerinden farklıdır. Bu nedenle sizlerin de kullanacağı marka tamamen özgün olmalıdır. İçerisinde özel isim ve sembol barındırabilir. Ancak bu özel isimler Paris Sözleşmesi’nde yer alan isimlerden biri olmamalıdır. Seçilen sembol ve simgeler de dini unsurlar barındırmamalıdır. Türk Patent Kurumu markanızın kamu düzenine aykırı olduğuna karar verirse de markanız onaylanmayacaktır. Sizlere uygun bir marka ismi seçildikten sonra başvuru kısmına geçiş yapılabilir.

 

Nasıl Yapılır?

Markanızın logosunu vektörel hale getirip bir fotokopisini edinmeniz gerekmektedir. Gerçek kişiler nüfus cüzdanlarını, tüzel kişiler ise şirkete ait imza sirkülerini hazırlamalıdır. Bunlar toplandıktan sonra vekaletname ile online ya da fiziki başvuru yapılabilir. Başvuru yapıldıktan sonra inceleme başlar ve markanız yayınlanır. Herhangi bir marka sahibi sizin markanıza itiraz etmezse işlemler tamamlanmış olur ve koruma altına alınır.