Bu yazımızda sizlere Tunceli marka tescil hakkında gereken bilgilendirmeler yapılacaktır. Marka tescil konusunun önemi yeni işletme sahipleri tarafından bile bilinmektedir. Ancak önemini biliyor olmak aşamaları da biliyor olmayı beraberinde getirmez. Daha önce marka tescil süreçlerini denemiş olanlar, bu sürecin ne kadar uzun ve karmaşık bir süreç olduğunu bilmektedir. Tüm süreçler biliniyor olsa bile yeni bir işletme açan birçok insan bir yandan da marka tescili ile uğraşırken oldukça ciddi vakit kayıpları yaşamaktadır. Bu nedenle özellikle Tunceli marka tescil konusunda uzman ekibimiz tüm bu süreçlerde sizlere destek olarak markanızı koruma altına almaktadır. Bizlere vereceğiniz vekalet ile kolayca işlerinizi halledebilmekteyiz. Böylece siz de diğer işlerinize çok daha rahat bir şekilde odaklanabilirsiniz.

 

Nedir?

Marka sizlerin emeğini koruyan bir unsudur. Bu nedenle bir işletmeye sahip olmadan önce mutlaka kendinize ait olan markanızın tescilini almanız gerekir. Marka tescili için üst merci Türk Patent Kurumu’dur. Bu kurum sayesinde 1995 yılından beri sizlerin hakları ve emekleri koruma altına alınmıştır. Seçtiğiniz markanın özgün olması gerekmektedir. Dini simgeler ve kamuya aykırı unsurlar içermediği sürece markanızın tescili konusunda herhangi bir problem yaşamazsınız. Sizin seçtiğiniz marka, daha öncesinde başka biri tarafından tescillendiyse değiştirmeniz gerekmektedir.

 

Nasıl Yapılır?

İlk aşama olan marka seçimi tamamlandıktan sonra gerçek ve tüzel kişiler gereken evrakları hazırlamaya başlar. Gerçek kişilerden nüfus cüzdanı fotokopisi istenmektedir. Tüzel kişiler ise bir şirkete bağlıdır. Bu nedenle de şirkete ait imza sirkülerini de evrak dosyalarının içerisine koymaları gerekir. Her iki taraf da bizlere noter onaysız bir vekalet verirse işlemler çok daha hızlı ilerleyebilir. İlk aşama olan inceleme sonrası markanız yayınlanır. Herhangi bir itiraz olmaması durumunda sizlerin adına sabitlenir.