Sizlere bu yazımızda Van marka tescil hakkında gereke bilgilendirmelerin tümü yapılacaktır. Tüm süreçlere adınızı gibi hakim olsanız dahi marka seçimi ve tescili özellikle işletme sahipleri için oldukça zor ve uzun bir süreçtir. Bu nedenle özellikle Van marka tescil konusunda uzman firmamız gereken tüm işlemleri vekaletiniz doğrultusunda sizler adına gerçekleştirmektedir.

 

Nedir?

Marka sizlerin en önemli hakkıdır. Bu nedenle sizleri temsil eden bu unsurun hırsızlığa ve kopyalamaya karşı korunması gereklidir. Marka tescili sonrası tüm hakları size ait olur ve olası bir gasp durumunda tüm öncelikleri ile marka sizlere ait olur. Tescillenmeyen marka için hak sahibi olmanız ne yazık ki söz konusu değildir. Bu nedenle işletme sahibi olun olmayın aklınıza gelen herhangi bir markanın tescilini her istediğiniz zaman alabilirsiniz. En önemli aşama markanın seçilmesidir. Markanızın tamamen özgün olması gerekir. Bununla birlikte belli konularda sınırlamalar vardır. İsteğe bağı olarak sembol ya da özel isim içerebilir. Ancak Paris Sözleşmesi’nde yer alan bazı markalar vardır. Bu markaların sizlerin markalarında kullanılması yasaklanmıştır. Aynı zamanda tahmin edileceği üzere dini simgeler ve semboller de yer almamalıdır. Bu nedenle seçtiğiniz sembollerin dini unsurlardan ayrılmış olmasına dikkat etmeniz gereklidir. Türk Patent Kurumu markanızın kamu düzenine aykırı olduğuna dair kanaat getirirse de markanız kullanılmayacaktır.

 

Nasıl Yapılır?

Bizlere vekalet verebilirsiniz. Bu vekaletin noter onaylı olmasına gerek yoktur. Vereceğiniz vekalet ile tüm işlemlere sizler adına biz yön verebiliriz. Online başvuru imkanı da vardır ancak elektronik imza gereklidir. Gerçek ve tüzel kişiler başvuru yapabilmektedir. Tüzel kişilerin şirket adına düzenlenmiş imza sirkülerini bizlere vermesi gerekir. Gerçek kişilerin ise nüfus cüzdan fotokopileri tek başına yeterlidir. Markanın yer aldığı logo ile işlemler başlatılır.