Bu yazımızda sizlere Zonguldak marka tescil hakkında bilgilendirme yapılacaktır. Böylece marka tescil gibi karmaşık bir konu sonrası vakit kaybetmiş olmazsınız. Aynı zamanda özellikle Zonguldak marka tescil konusunda uzman firmamız tüm bu süreçleri sizler adına takip etmektedir. Bunun için gerekli olan tek şey vekaletnamedir ve noter onayına gerek yoktur. Böylece biz bu karmaşık sistemde sizlerin markasını güvence altına almaya çalışırken sizler kendi işletmenize ait işlerle daha yoğun ve verimli bir şekilde uğraşmaya devam edebilirsiniz.

 

Nedir?

Marka tescil denilen konu her işletme sahibi için elzemdir. Bu zamana kadar işletme tabelalarından gördüğünüz her marka işletme sahipleri adına tescillidir ve koruma altındadır. Bu nedenle sizlerin markaları da sizlerin adına tescillenmelidir. Kopyalama ve çalmaya karşı koruma altına alınan markanız, üçüncü kişiler tarafında çalındığı takdirde sizlerin oldukça büyük bir söz hakkı olmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşıldığı takdirde şikayette bulunarak sizlerin markasını çalan işletmenin ceza ödemesine neden olursunuz. Aynı zamanda sizlerin markasını kullanmaya devam edemez. Görüldüğü üzere marka tescili sizlerin ve işletmenizin haklarını sonuna kadar koruyan önemli bir konudur. Bu nedenle her kişi aklına gelen markayı tescil ettirmelidir.

 

Nasıl Yapılır?

Marka tescil konusundaki en üst merci Türk Patent Kurumu’dur. Başvurular bu kurum üzerinden gerçekleşir. Son yıllarda işletme sayısında büyük bir artış yaşanmıştır. Bu nedenle Türk Patent Kurumu online başvuru yolunu açmıştır. Online başvuru oldukça basittir ve 3 ile 6 saat arasında tamamlanır. Ancak bunun için elektronik imzaya ihtiyaç vardır. Eğer elektronik imzanız yoksa fiziki başvuru yapmanız gerekmektedir. Gerçek ve tüzel kişiler başvurabilir. Herhangi bir sınırlama yoktur. İşletme sahibi olmanıza da gerek yoktur. Her iki taraf için de farklı evraklar gereklidir ve gereke bilgilendirme bizler aracılığı ile yapılır.